Słownik pojęć

Tutaj będą publikowane pojęcia , które przyszły technik ekonomista powinien znać .

AMORTYZACJA -  polega na comiesięcznym ustalaniu kwoty odpisu od wartości środka trwałego i zaliczaniu jej w koszty działalności .

BONIFIKATA -  zmniejszenie ceny produktu gorszego gatunku lub posezonowych .

CENA – wyrażona w jednostce pieniężnej wartość danego dobra ( produktu ) .
DEKLARACJA CIT 8 - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Składana w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego .

DEKLARACJA VAT-7 - podstawowa deklaracja podatkowa VAT, przeznaczona dla podatników rozliczających się za okresy miesięczne. Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT - obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

DEKLARACJA VAT-7K - deklaracja składana m.in. przez małych podatników, którzy wybrali metodę kasową bądź zdecydowali się na kwartalne rozliczenia VAT. Deklarację VAT-7K składa się w urzędzie skarbowym za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

DOBRA FINALNE  – są to dobra nabyte przez ostatecznego użytkownika. Są to albo dobra konsumpcyjne zakupione przez gospodarstwa domowe, albo dobra kapitałowe (inwestycyjne) zakupione przez przedsiębiorstwa np. maszyny.
DOBRA POŚREDNIE – są to dobra częściowo przetworzone, które stanowią nakład w procesie produkcji w innych przedsiębiorstwach, gdzie są zużywane. 

DOCHÓD NARODOWY  – całkowity dochód osiągany przez mieszkańców kraju niezależnie od miejsca (kraju) świadczenia usług czynników wytwórczych.

DOMICYL – stałe miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub siedziba osoby prawnej .

DUMPING – polega na sprzedaży produktów po cenach niższych niż koszty ich wytworzenia . Dumping jest praktyką niebezpieczną, zagrażającą przemysłowi krajowemu . Jest to praktyka niezgodna z prawem.

EKSPORT – są to dobra , które zostały wytworzone w kraju, a następnie sprzedane zagranicę . 

GOSPODARSTWO DOMOWE – to dobrowolny związek ludzi wspólnie zamieszkujących i decydujących w sprawach zarabiania i wydawania środków pieniężnych.

IMPORT– dobra wytwarzana zagranicą i nabywane do wykorzystania w kraju. 

INDEKSACJA – dostosowanie poziomu wynagrodzeń do wzrostu cen i kosztów utrzymania.

INWESTYCJE- zakupy nowych dóbr kapitałowych przez przedsiębiorstwa. 

KONKURENCJA – to proces wzajemnego oddziaływania na siebie uczestników rynku , którzy osiągając swój cel, jakim jest maksymalizacja satysfakcji, przedstawiają  korzystniejsze od innych oferty , np. pod względem ceny , jakości i różnorodności towarów , usług  serwisowych , dla zwiększenia liczby zawieranych transakcji handlowych .

KONSUMENTto odrębna jednostka zdolna do podejmowania określonych działań ekonomicznych i społecznych polegających na organizacji własnego procesu konsumpcji .

KONSUMPCJA – to proces zaspokajania potrzeb człowieka

MAKROEKONOMIA- objaśnia funkcjonowanie gospodarki jako całości. 

OSZCZĘDNOŚCI– jest to część dochodów, która nie została wydana na zakup dóbr i usług. 

PKB W CENACH CZYNNIKÓW PRODUKCJI – produkt narodowy netto liczony w cenach czynników produkcji.

PODAŻ INDYWIDUALNA -to ilość dobra zaoferowana do sprzedaży na rynku przez przedsiębiorstwo ( producenta) w danym okresie i przy określonym poziomie ceny .

PODAŻ RYNKOWA -to ilość dóbr zaoferowana do sprzedaży na rynku przez wszystkie przedsiębiorstwa ( producentów) w danym okresie i przy określonym poziomie ceny .

POPYT INDYWIDUALNY – to wielkość zapotrzebowania na dobro , jakie zgłasza kupujący w danym okresie i przy określonym poziomie jego ceny .

POPYT RYNKOWY – to wielkość zapotrzebowania na dobro , jakie zgłaszają wszyscy kupujący na rynku w danym okresie i przy określonym poziomie jego ceny .

PRAWO PODAŻY – wraz ze wzrostem poziomu ceny dobra wzrasta jego ilość zaoferowana do sprzedaży , natomiast wraz ze spadkiem poziomu ceny dobra – spada jego ilość zaoferowana do sprzedaży ( ceteris paribus ) .

PRAWO POPYTU – wraz ze wzrostem poziomu ceny dobra zmniejsza się wielkość zapotrzebowania na nie, natomiast wraz ze spadkiem poziomu ceny dobra – wielkość zapotrzebowania wzrasta ( ceteris paribus)

PRODUKCJA POTENCJALNA - wielkość produkcji, którą wytworzyłaby gospodarka, gdyby wszystkie czynniki produkcji zostały w pełni wykorzystane. 

PRZEDSIĘBIORSTWO – to niezależna jednostka gospodarcza, wyodrębniona ekonomicznie, prawnie i organizacyjnie, dostarczająca dobra i usługi zaspokajające potrzeby ludzkie .

RABAT – zniżka procentowa od ceny produktu udzielana najczęściej przy zakupie dużej ilości produktów.

ROCZNA STOPA INFLACJI – jest to procentowy wzrost przeciętnego poziomu cen dóbr i usług w danym okresie ( najczęściej roku ). 

ROZPORZĄDZALNE DOCHODY OSOBISTE -  są to dochody, jakie gospodarstwa domowe otrzymują od przedsiębiorstw, powiększone o wypłaty transferowe otrzymywane od Państwa i zmniejszone o podatki bezpośrednie płacone państwu . Innymi słowy – są to dochody, które gospodarstwa domowe mogą przeznaczyć na konsumpcję i inwestycje. 

RYNEK – to nieprzerwalny proces przepływu informacji pomiędzy kupującymi ( konsumentami ) i sprzedającymi ( producentami) oraz proces wymiany dóbr ( towarów ), dokonywanej poprzez akty kupna-sprzedaży .

SKONTO – procentowa obniżka ceny dla klientów płacących za produkty w najbardziej pożądanej  przez  sprzedawcę formie i jak najkrótszym czasie ( najczęściej płacących gotówkowo ) .

UMORZENIE  – to coroczne zmniejszenie wartości początkowej środka trwałego  w wyniku zużycia i ustalenie jego wartości bieżącej

WARTOŚĆ DODANA – przyrost wartości danego dobra w wyniku określonego procesu produkcji. 

ZAPASY – dobra przechowywanie obecnie w przedsiębiorstwie na potrzeby przyszłej produkcji lub sprzedaży .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz