środa, 28 listopada 2012

Analiza zadłużenia


Jak Wiecie jednym z zadań na egzaminie zawodowym jest obliczenie wskaźników analizy finansowej przedsiębiorstwa . Dziś skupimy się na analizie zadłużenia . Teorię znajdziecie poniżej , z kolei przykładowe zadanie w zakładce „  Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniem”.

Wskaźniki zadłużenia  ( wypłacalności ) służą do oceny stopnia zadłużenia jednostki gospodarczej czyli charakteryzują poziom finansowania działalności przez źródła zewnętrzne np. banki.
Wyróżniamy :
1)      Wskaźnik ogólnego zadłużenia, który informuje jaką część w całości aktywów stanowią zobowiązania ogółem czyli wskazuje udział kapitałów obcych w finansowaniu aktywów firmy. Im mniejszy jest poziom tego wskaźnika, tym większa jest zdolność jednostki do spłaty długów. Nie można określić wielkości optymalnych tego wskaźnika. Jego poziom w dużym stopniu zależy od branży w jakiej działa firma . Według standardów zachodnich jego poziom nie powinien przekroczyć 65 % .


2)      Wskaźnik udziału kapitałów własnych w finansowaniu majątku – informuje jaką część całości aktywów stanowią kapitały własne . Im wyższy poziom tego wskaźnika ( im bliższy 100 % ) tym lepsza jest sytuacja finansowa firmy , czyli mniejsze uzależnienie od zewnętrznych źródeł finansowania .




3)      Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego – mówi nam ile razy zobowiązania są większe od kapitałów własnych. Im niższy poziom tego wskaźnika tym mniejsze jest uzależnienie jednostki od kapitałów obcych , a tym samym lepsza sytuacja finansowa firmy . Przyjmuje się, że poziom tego wskaźnika w małym biznesie nie powinien być wyższy niż 3 ( 300 % ) , a dla średnich i dużych 1 ( 100 % ) . 

niedziela, 25 listopada 2012

METODY POPRAWIANIA BŁĘDÓW KSIĘGOWYCH


1.      Przez przekreślenie niewłaściwego zapisu – poprawia się błędy powstałe podczas księgowania niezgodnego z zasadą podwójnego zapisu. W takim przypadku należy:
a)      Przekreślić niewłaściwy zapis i wpisać właściwy zachowując czytelność błędnego zapisu
b)      Umieścić obok przekreślonego zapisu datę poprawki oraz skrót podpisu ( parafę) , która potwierdzi odpowiedzialność za dokonaną korektę błędu.


PRZYKŁAD:

1)      KW 12/11/12


                   2.      Przez storno :
a)      Storno czarne – jest metodą poprawiania błędów księgowych zachowującą metodę podwójnego zapisu . Storno polega na dokonaniu zapisu korygującego po przeciwnej stronie zapisu błędnego za pomocą licz dodatnich . Wadą tej metody jest zawyżanie obrotów na kontach księgowych .




a)      Storno czerwone to metoda poprawiania błędów księgowych zachowująca zasadę podwójnego zapisu . Metoda ta polega na dokonaniu zapisu korygującego po stronie zapisu błędnego za pomocą liczb ujemnych .
1.       PK – zakupiono za gotówkę Materiały 5 000 . 



sobota, 24 listopada 2012

Pojęcie i klasyfikacja majątku




Wszystkie jednostki gospodarcze w celu prowadzenia działalności muszą być wyposażone w majątek czyli aktywa .


Majątek dzielimy na :

 a)     Aktywa trwałe – są to składniki majątku trwale związane z jednostką. Jednostka osiąga korzyści ekonomiczne z tych zasobów w okresie dłuższym niż 1 rok .

b)    Aktywa obrotowe – to składniki , które są nietrwale związane z jednostką. Korzyści ekonomiczne osiągane z tych aktywów realizowane są w okresie krótszym niż 1 rok . 



piątek, 23 listopada 2012

Zasady rachunkowości


Wyróżniamy 6 podstawowych zasad rachunkowości :

a)      Zasada podmiotowości- polega na tym , że rachunkowość prowadzona jest w konkretnych podmiotach – jednostkach gospodarczych np. handlowych , usługowych bądź produkcyjnych .

b)     Zasada periodyzacji – działalność jednostek ujęta jest w określonych ramach czasowych tj. rok obrotowy 01.01-31.12 i miesiące sprawozdawcze ( okresy sprawozdawcze ) np. styczeń , luty.


c)      Zasada kontynuacji działania (ciągłości działania) - jednostka gospodarcza będzie kontynuowała swoją działalność w przyszłości .

d)     Zasada memoriałowa- zgodnie z tą zasadą uznaje się koszty i przychody za osiągnięte lub poniesione w momencie ich wystąpienia , a nie w momencie ich wpływu lub wydatku pieniężnego.

e)      Zasada wiernego obrazu – wprowadza obowiązek do wykazania przez jednostki realnej sytuacji majątkowej i finansowej z uwzględnieniem różnorakich warunków zewnętrznych np. inflacji , wahań giełdowych .

f)       Zasada ostrożności ( ostrożnej wyceny bądź ostrożności kupieckiej) – zobowiązuje jednostki do takiej wyceny majątków i kapitałów, aby nie spowodowało to zniekształcenia uzyskanego przez nią wyniku finansowego . 


Pojęcie , funkcje i struktura rachunkowości.




         1.       Pojęcie

„Rachunkowość”  to system ciągłego i systematycznego gromadzenia , przetwarzania , prezentowania i interpretacji danych dotyczących procesów gospodarczych oraz ich wyników w wyodrębnionej jednostce gospodarczej.

         2.       Funkcje

a)      Informacyjna – polega na tworzeniu i dostarczaniu kierownictwu , dyrekcji , właścicielowi jednostki określonych zbiorów informacji potrzebnych do podejmowania właściwych decyzji w procesie zarządzania.
b)      Kontrolna – polega na ochronie mienia poprzez zabezpieczenie majątku przed przywłaszczeniem i zniszczeniem oraz wpływa na racjonalne wykorzystanie majątku i zapobieganie marnotrawstwu .
c)       Analityczna – polega na interpretacji i analizie danych dostarczanych przez rachunkowość.


3.       Struktura rachunkowości.

          4.       Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia w zakresie rachunkowości w Polsce jest  USTAWA O RACHUNKOWOŚCI Z DNIA 29.09.1994r. z późniejszymi zmianami. W krajach Unii Europejskiej obowiązują  MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI.